Wyposażenie zakładu spawalniczego

Spawalnictwo jest jedną z najpopularniejszych metod trwałego łączenia ze sobą różnych materiałów (najczęściej metali). Do sprawnego i profesjonalnego przeprowadzenia procesu spawania potrzebny jest odpowiedni osprzęt spawalniczy. Co musi zawierać dobre wyposażenie warsztatu spawalniczego, aby praca w nim była przyjemna i mogła zostać przeprowadzona zgodnie ze sztuką?

Jakie wyposażenie jest niezbędne w zakładzie spawalniczym?

Naturalnie podstawowym narzędziem pracy każdego spawacza jest spawarka. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które różnią się cechami, charakterystyką oraz zastosowaniem. Wśród tych narzędzi możemy wyróżnić cztery główne rodzaje: spawarki transformatorowe, inwertorowe, migomaty i TIG, o których więcej dowiecie się z dalszej części artykułu. Oprócz tego do spawania potrzebne będą nam też odpowiednie materiały. Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem pracy należy dobrze zapoznać się z elementami, które będziemy spawać i wybrać do nich odpowiednią i najbardziej efektywną technikę. Nie wszystkie da się połączyć np. za pomocą migomatu, dlatego jest to bardzo istotny krok. Poza aparatami typu TIG wszystkie wymagają stosowania specjalnych elektrod lub drutów z topnikami. Niezbędne będą również odpowiednie zabezpieczenia. Pod żadnym pozorem nie można rozpoczynać lutowania bez odpowiedniej ochrony twarzy i oczu. W tym celu stosuje się specjalne przyłbice spawalnicze, które mają chronić przed odpryskami i iskrami, a także muszą zabezpieczać wzrok przed bardzo ostrym i jasnym światłem pochodzącym z łuku spawalniczego. Warto też zaopatrzyć się w specjalny fartuch ze skóry oraz grube, skórzane rękawice robocze, które ochronią spawacza przed oparzeniami czy przypadkowym podpaleniem odzieży roboczej.

Osprzęt spawalniczy

Osprzęt spawalniczy stanowią wszelkie elementy infrastruktury i dodatkowe przybory, które powinny być obowiązkowymi elementami wyposażenia spawalni. Zaliczamy do nich m.in. stoły obrotowe, specjalne kleszcze i zasłony spawalnicze na stelażach. Są to również wszystkie wspomniane już akcesoria ochronne – przyłbice, fartuchy, rękawice. Kolejna kategoria osprzętu to urządzenia pomiarowe, narzędzia ręczne i elektronarzędzia oraz narzędzia skrawające. Można tu wymienić np. wszelkiego typu sprzęty stacjonarne i przenośne do mierzenia zawartości tlenu w gazach osłonowych, temperatur, wilgotności, kamery spawalnicze, gaz stopery, centrowniki i pozycjonery. Dobrej jakości osprzęt gwarantuje precyzyjne i bezpieczne spawanie.

Urządzenia spawalnicze

Tak jak wspomnieliśmy, można wyróżnić cztery główne rodzaje narzędzi do spawania. Pierwszy z nich to najczęściej spotykana odmiana tego urządzenia. Wykorzystuje ona technologię MMA, w której stosowane są tzw. elektrody otulone. Zaletą tego rodzaju spawarki jest to, że z gaz osłonowy powstaje tu w wyniku rozpadu otuliny, dzięki czemu nie trzeba przy niej korzystać z dodatkowej butli. Spawarki transformatorowe zazwyczaj wykorzystuje się do drobnych i prostych prac jak spawanie blach czy małych elementów konstrukcyjnych ze względu na ich niską wydajność. Wyposażenie spawacza może stanowić także spawarka inwertorowa. Jest ona dużo mniejsza niż transformatorowa oraz pozwala na bardziej precyzyjne spawanie. Migomat to z kolei dużo bardziej zaawansowane narzędzie. Jest ono kierowane raczej do doświadczonych spawaczy, a wykorzystywana z jego użyciem technika MIG/MAG jest dużo bardziej efektywna niż MMA. Na końcu mamy też urządzenia typu TIG. To specjalistyczne sprzęty, które do spawania nie wykorzystują zazwyczaj spoiwa. Są idealne do łączenia różnych metali i stopów, gwarantują wysoką dokładność i precyzję.

Materiały spawalnicze

Do grupy, którą stanowią materiały spawalnicze, zaliczamy z kolei wszelkie elementy eksploatacyjne: topniki, spoiwa, gazy ochronne, elektrody, druty i pręty – te trzy ostatnie kategorie są szczególnie ważne podczas codziennej pracy. Elektrody w otulinie kwaśnej lub rutylowej służą głównie do spawania cienkich blach. Druty stosowane są przy łączeniu grubszych części metodami MIG i MAG. Z kolei pręty są materiałem najbardziej uniwersalnym, ale za to mało wydajnym – używa się ich podczas pracy metodą TIG. Dostępnych jest wiele rozmaitych rodzajów tego typu produktów o różnych zastosowaniach, które zawsze powinny być pod ręką, ponieważ bez nich spawanie w wielu przypadkach nie byłoby możliwe, dlatego są podstawowym elementem wyposażenia zakładu spawalniczego.